Sectii si filiale

Sala de lectura

Sala de lectură
“Prof. univ. dr. Ioan Constantinescu“

PIC00006
În cadrul instituţiei, Sala de lectură a căpătat valenţe deosebite, crezul profesional al bibliotecarilor a determinat o nouă orientare în activitatea de îmbogăţire a colecţiilor şi a valorificării acestora prin mijloace specifice muncii cu cartea.
Într-un timp scurt, Sala de lectură a devenit un important centru de informare pentru toţi locuitorii oraşului şi judeţului.
Achiziţia riguroasă din toate domeniile de activitate a conferit fondului Sălii de lectură caracter enciclopedic. DSC05540
Au fost completate golurile existente în colecţii şi au fost alese dintr-o mulţime de posibilităţi, documentele cele mai potrivite cu profilul bibliotecii, cu cerinţele beneficiarilor existenţi şi potenţiali, cu tendinţele şi orientările pe plan naţional şi mondial.Se pot găsi astăzi în Sala de lectură aproximativ 200.000 de unităţi de bibliotecă: materiale de referinţă (dicţionare, enciclopedii), tratate, manuale, cursuri, cataloage, albume, hărţi, partituri etc.
Aici se desfăşoară şi numeroase manifestări culturale ce marchează evenimente importante din viaţa comunităţii

fond enciclopedic
sală de studiu - 50 locuri