BiblioVACANTA
From 07.07.2014 Until 05.09.2014
Biblioteca Judeţeană Botosani BiblioVACANTA

Biblioteca Eminescu

FONDUL DOCUMENTAR “MIHAI EMINESCU”
Donaţia Ion C. Rogojanu

Galerie foto

“Fondul documentar Mihai Eminescu” - Donaţia Ion C. Rogojanu, inaugurat la 19 decembrie 1997, deţine o serie completă de ediţii Eminescu, volume de exegeză eminesciană, documente româneşti şi străine referitoare la perioada în care a trăit poetul. Prin achiziţiile curente realizate tot datorită străduinţei şi generozităţii donatorului acest fond unic în ţara a ajuns la aproximativ 6000 volume.
    Pentru punerea lor în valoare, Biblioteca Judeţeană a încheiat un Protocol de colaborare cu Universitatea “Al. I. Cuza” din Iaşi, Catedra de Literatură Comparată, Teoria Literaturii şi Estetică având drept scop realizarea unui Laborator de Cercetare Eminescologică. Coordonatorii acestui program sunt: prof. univ. dr. Ioan Constantinescu, prof. univ. dc. Viorica Constantinescu - Universitatea “Al. I. Cuza” Iaşi, Ion C. Rogojanu şi profesor Cornelia Viziteu - director al Bibliotecii Judeţene “Mihai Eminescu” Botoşani.
    Rezultatul acestei colaborări îl reprezintă Revista de eminescologie „Studii eminescologice. Études sur Eminescu. Eminescu Studies. Eminescu Studien", cu apariţie anuală, ajunsă în acest an la al unsprezecelea număr, publicaţie de înalt nivel ştiinţific ce a fost deja distinsă de către Asociaţia Academică “Titu Maiorescu” şi a cărei prezentare a fost solicitată la Centrul Cultural Român de la Berlin, Universitatea din Augsburg (Germania), Universitatea din Tel-Aviv (Israel).
    Revista cuprinde lucrările unor eminescologi recunoscuţi ,prezentate în cadrul Simpozionului Naţional: “Eminescu  carte - cultură - civilizaţie” (“Zilele Eminescu” - sesiunea iunie).
    Tot pentru punerea in valoare a patrimoniului existent, am editat “Catalogul Fondului documentar Eminescu” (vol. 1,2,3), lucrare de referinţă pentru toţi cei care doresc să studieze opera eminesciană.