Secţia de împrumut pentru copii

Se adresează în special utilizatorilor preşcolari şi şcolari din ciclul gimnazial, dar şi personalului didactic.
   Colecţiile formate din unităţi de bibliotecă diverse (cărţi de referinţă, bibliografie şcolară, lecturi pentru timpul liber, periodice) sunt organizate sistematico-alfabetic, asigurându-se şi accesul liber la raft.
  Pentru completarea informaţiilor solicitate, utilizatorii pot consulta cataloagele secţiei: alfabetic, pe titluri, ilustrat (pentru preşcolari şi şcolarii mici - clasele I-IV).Periodic sunt organizate diverse manifestări culturale: expoziţii de carte, de desene, concursuri tematice, întâlniri cu scriitorii botoşăneni.

Secţia are în componenţă şi o Ludotecă.

Inaugurată la 1 iunie 2001 ea aparţine Secţiei de împrumut pentru copii, adresându-se în special preşcolarilor şi şcolarilor mici. Cărţile de colorat, jocurile, jucăriile, materialul audio-vizual sunt folosite de micii utilizatori pentru realizarea unor activităţi specifice vârstei lor.

-fond enciclopedic

-sala de lectura