Ziua Mondială a Educației
Ziua Mondială a Educației
04.10.2018 - 04.10.2018 10:00 - 11:00
Filiala nr. 1 Primăverii

Manifestare prilejuită de Ziua Mondială a Educației, joi, la Biblioteca Județeană

Joi, 4 octombrie 2018, începând cu ora 10:00, la Sediul Filialei nr. 1 Primăverii a Bibliotecii Județene ”Mihai Eminescu” Botoșani, elevii clasei I-a pregătitoare și a III-a A de la Școala Gimnazială nr. 13 Botoșani vor participa la o activitate organizată cu ocazia Zilei Mondiale a Educației. ”Natura ne aseamănă, educația ne deosebește” (Confucius) este motto-ul manifestării cu caracter educativ în cadrul căreia copiii vor face cunoștință cu biblioteca, fiindu-le prezentate fondul de carte, accesul și comportamentul la sala de lectură, precum și felul în care pot împrumuta cărți la domiciliu. Apoi elevii își vor etala talentul scenic, prin intermediul unei scurte piese de teatru intitulată ”Portretul colegei de bancă”.

Coordonatori și organizatori ai activității sunt prof. înv. primar Gianina Popovici și Daniela Neagu, în colaborare cu bibliotecar Daniela Hrițuleac.